Basınçlı Hava Sistemleri

Basınçlı Hava Sistemi Nedir?

Basınçlı hava sistemi, basit bir hava kompresörü ve havayı ihtiyaç duyulan yere ulaştırmak için bir miktar hortum veya borudan çok daha karmaşıktır. Basınçlı hava için farklı uygulamalar aşağıdaki gibi farklı gereksinimlere sahiptir:

 • Gerekli basınçlı hava hacmi
 • Sağlanan basınçlı havanın basıncı
 • Basınçlı havanın kalitesi
 • Sıkıştırılmış sıcaklık

Basınçlı Hava Sistemlerinin Bileşenleri Nelerdir?

 • Hava Alıcıları
 • Hava Kurutucular
 • filtreler
 • düzenleyiciler
 • borular

Bir basınçlı hava sisteminin kesin parçaları, son kullanıcının taleplerine ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişecektir. 

Bu talepler, garajınızda lastikleri havalandırmak veya lastikleri şişirmek veya otomotiv işleri için kullanılan küçük tek kademeli bir kompresör kadar basit olabilir .

Ölçeğin diğer ucunda, yüzlerce iş istasyonuna basınçlı hava sağlayan veya gerçekleştirilen endüstriyel süreçlerin mekaniğini yöneten büyük endüstriyel sistemler var.

Basınçlı hava üretim sistemi

Genel olarak, bir basınçlı hava sistemini oluşturan bileşenler şunları içerir:

Hava Kompresörü 

Hava Kompresörü sistemin kalbidir. Bu benzetme çok doğrudur, çünkü bir hava kompresörünün merkezinde tüm işi yapan bir tasarım pompası vardır. Hava kompresörü pompasının parçaları ayrıca genellikle şunları içerir:

 • Ön filtre tertibatı – Çoğu kompresör, havadaki partikül kirleticilerin kompresörün içine girmesini önleyen bir ön filtre tertibatı içerir. Toz ve diğer partiküller bir hava kompresörü üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olabilir. Küçük ev tipi kompresörlerde bile, kompresöre mümkün olduğunca fazla pislik girmesini önlemek için bir tür ön filtre düzenlemesi vardır.
 • Hava kompresörü – Bir hava kompresörü sisteminin kalbi kompresör veya pompadır. Hava kompresörü, kompresör pompasını döndürmek için elektrik motoru veya dizel motor gibi bir güç kaynağı kullanan bir makinedir. Kompresör pompaları, aşağıdakiler dahil olmak üzere birkaç farklı tipte gelir:
  • karşılıklı
  • döner vida
  • döner santrifüj
 • Bir son soğutucu – Birçok büyük hava kompresörü sisteminde bir son soğutucu bulunur. Son soğutucu, hava kompresöründe kullanılan yağlayıcıların ve tahliye edilen basınçlı havanın sıcaklığını düşürür.

Post Kompresör Sistemleri – Hava Alıcıları

Yeni sıkıştırılmış hava, hava kompresörü pompasından çıktıktan sonra iki şeyden biri gerçekleşmelidir. Birçok uygulamada, hava alıcılarında veya tanklarında hava depolaması tasarımın bir parçasıdır.

Tanklarda çalışma basıncında tutulan basınçlı hava, sistemdeki yedek kapasitenin hava kompresörünün görev döngüsünü aşmasını ve basınçlı hava talebindeki ani artışları emmesini sağlar.

Hava alıcısına veya tankına entegre edilmiş hava kompresörü pompasına sahip sistemler birçok uygulamada ortaktır. Bazı büyük endüstriyel durumlarda bile, bir kompresör pompası, kurutucu ve kompresör sonrası filtrasyon sistemleri entegrasyonu normdur.

Bu paket tarzı tasarımlar, bu sistemlerin kurulumunu ve bakımını daha ekonomik ve genellikle daha hızlı hale getirir.

Hava Alıcıları

Kompresör Sonrası Filtreler ve Hava Kurutucuları 

Bazı uygulamalar, havanın sıkıştırılması ve depolanması sürecinden gelebilecek nem veya diğer kirleticilerden arındırılmış basınçlı hava gerektirir.

Farklı tipteki hava kurutucuları ve ayrıca filtrasyon sonrası sistemler, gıda işleme veya tıbbi ve diş ihtiyaçları gibi uygulamalar için çok daha kaliteli hava sağlamak için kullanılır.

Soğutmalı Hava Kurutucular

Soğutmalı hava kurutucuları, sisteminizdeki basınçlı havayı soğutmak ve nemi uzaklaştırmak için ev buzdolabınızla aynı temel prensipleri kullanır. Soğutmalı kurutucu, havadan soğutucuya değişim sisteminde havayı soğutur.

Bu soğutma işlemi, basınçlı havada kalan su buharının çoğunun, boşaldığı yerde yoğuşmasına neden olarak, basınçlı hava sisteminizde daha aşağılara gönderilmek üzere soğuk, kuru basınçlı hava bırakır.

Kurutucu Hava Kurutucuları  

Ticari veya endüstriyel basınçlı hava sistemlerinde sıklıkla kullanılan başka bir hava kurutucu türü, kurutucu hava kurutucudur. Bu sistemler, kule düzenlemesinde bir kurutucu kullanır.

Sıcak basınçlı hava, su buharının kurutucu tarafından adsorbe edildiği kurutucu materyalden geçerek sıkıştırılmış havanın sıcaklığının düşmesine neden olur. Periyodik olarak, kurutucu kuleleri döngüyü tersine çevirmeli ve kurutucu malzemeyi sıkışan sudan arındırmalıdır.

Filtreleme

Bazı gıda işleme ve tıbbi uygulamalar, daha da yüksek kalitede basınçlı hava gerektirir. Bu durumların çoğunda, basınçlı havada hala kalabilecek hatalı partikülleri veya kirleticileri yakalamak için sisteme ek bir filtreleme seviyesi eklenir.

Kompresör sonrası filtreleme, kartuş tipinde olabilir veya uygulamanın özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış daha karmaşık bir filtreleme sistemini içerebilir.

Basınçlı Hava Regülatörleri

Her basınçlı hava sisteminde, basınçlı havanın son kullanımına kadar borulardan basınç dağıtımını yönetmek için kompresörden sonra monte edilmiş bir veya daha fazla basınçlı hava regülatörü bulunur.

Regülatörler, kontrollü hava basınçlarında dengeli ve sabit bir basınçlı hava akışının sağlanmasına izin veren basınçlı havanın basıncındaki değişiklikleri daha fazla kontrol eden basınç düşürücülerdir.

Basınçlı Hava Regülatörleri

Karmaşık bir basınçlı hava sistemi, sistemin filtrasyon ve kurutma aşamaları sırasında hava akışını ve basıncı yönetmek için kompresörün çıkışında bir basınçlı hava regülatörüne sahip olabilir.

Basınçlı hava kullanımında hava regülatörü kurulumları yaygın bir uygulamadır çünkü farklı makine ve aletler farklı akış hızları ve farklı basınçlar gerektirebilir.

Boru Tesisatı

Daha büyük endüstriyel uygulamalar ve bazı tıbbi uygulamalar, basınçlı hava sisteminin kompresörden ve diğer ekipmanlardan ayrı konumlara hizmet etmesini gerektirir.

Bunun iyi bir örneği, dişçilik prosedürlerinde kullanılan aletleri çalıştırmak için dişçi koltuğuna yüksek kaliteli basınçlı havanın verildiği dişçi muayenehanesidir.

Büyük bir endüstriyel ortamda, basınçlı hava, genellikle hava kompresörünün bulunduğu yerden yüzlerce metre uzakta bulunan makinelere ve iş istasyonlarına teslim edilmesini gerektirir.

sıkıştırılmış boru

Bu sistemler, iyi tasarlanmış ve uygun şekilde boyutlandırılmış dağıtım sistemleri gerektirir. Bu sistemler genellikle farklı tipteki boruların bir kombinasyonudur.

 • Metal borular – Uygulamada, mühendisler metal boruları uzun boru geçişleri için veya sistemde aşırı yüksek basınçların bulunduğu yerler için belirler. Basınçlı havanın kullanımına ve kalitesine bağlı olarak, boru malzemesi paslanmaz çelik veya alüminyum içerebilir.
 • Polietilen Boru – Basınçlı hava sisteminin bazı kısımları, metal borulardan son kullanıcıya son sıçramayı yapmak için polietilen veya PE boru ve bağlantı parçaları kullanabilir. Bu son kullanımlar, pnömatik olarak çalıştırılan makineleri veya robotları veya iş istasyonlarını içerir .

İzleme ve Enstrümantasyon

Gıda işleme veya tıbbi kullanımlar gibi basınçlı hava dağıtımının kalitesinin kritik olduğu durumlarda, sistem, sistemdeki basınçlı havanın gerçek zamanlı izlenmesini desteklemelidir.

Bu monitörler sistemin herhangi bir yerine yerleştirilebilir. Tipik olarak, basınçlı hava sisteminde bir sorun oluştuğunda alarm veren raporlama ve uyarı sistemlerini içerirler.

Solunum Hava Sistemleri

Solunum kalitesinde hava sağlamak için tasarlanmış basınçlı hava sistemleri başlı başına bir sınıftır. Çeşitli eyalet ve federal yönetmelikler, solunum havası sağlayan herhangi bir sistemi düzenler. 

Bu sistemler bir dizi kalite kontrol standardına, teste ve muayene rutinine uygun olmalıdır. 

Solunum havası sistemleri genellikle bağımsızdır ve tesiste kullanımda olabilecek diğer basınçlı hava sistemlerinden ayrıdır.

Basınçlı hava sistemlerinin, yüzlerce fit boru hattına ve makine ve endüstriyel aletleri çalıştırmak için büyük hava alıcılarına sahip büyük sistemlere entegre bir tankla ev kullanımı için küçük bir gözleme kompresörü kadar basit olabileceğini görmek kolaydır. 

sıkıştırılmış Solunum Hava Sistemleri

Kaçak Tespiti ve Yönetimi

Büyüyerek karmaşık hale gelebilen ve çok sayıda bağlantı, bağlantı ve muhtemelen arıza noktası içeren sistemlerde, basınçlı hava sisteminde sızıntı bir sorundur.

Sadece israf değil, aynı zamanda sızıntı olabilir ve finansal sorun olabilir. Basınçlı hava sisteminden sızan hava, harcanan ve boşa harcanan paradır.

Sızıntı tespit sistemleri artık çoğu endüstriyel basınçlı hava sisteminde standarttır .

basınçlı hava sistemleri tam çalışır

Basınçlı Hava Nerelerde Kullanılır?

Evinize veya ofisinize bakarsanız, gördüğünüz hemen hemen her şey, bir şekilde veya bir şekilde size ulaşmak için basınçlı havaya ihtiyaç duyar.

Teslimat kamyonları, basınçlı havaya bağlı olarak lastikler üzerinde yuvarlanır. Basınçlı havanın gerekli olduğu uzun bir endüstri listesi vardır.

 • Üretim hattı araçları
 • Otomatik robotik montaj sistemleri
 • Tesis bakımı
 • Gıda hazırlama ve paketleme
 • Tıbbi ve diş uygulamaları
 • Güç üretimi
 • Tablo
 • ilaç üretimi
 • Ağaç işleri ve inşaat

Ayrıca birçok kişi, araçlarında ve diğer öğelerinde rutin bakım işleri için evlerinin etrafında küçük hava kompresörleri bulundurur. Basınçlı hava her yerde bulunur ve hayatımıza dokunan hemen hemen her sektörde gereklidir.

basınçlı hava sistemleri çalışıyor

Basınçlı Hava Maliyeti

Birkaç belirleyici faktör, bir basınçlı hava sisteminin maliyetini etkiler. Genel olarak, bu faktörler şunları içerir:

 • İhtiyaç duyulan havanın kalitesi
 • Gerekli hava hacmi
 • Basınçlı havanın basıncı
 • Uygulamanın boyutu

Bu faktörler hakkında çok fazla bilgi olmadan bir basınçlı hava sisteminin gerçek maliyetini tahmin etmek zordur. Ancak, basınçlı havanın bazı genel kullanımlarına ve bu uygulamalara hizmet edecek sistemlerin maliyetine bakabiliriz.

Daha İyi Anlama Daha İyi Kararlara Yol Açar

Basınçlı hava sistemleri hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursanız, ihtiyaçlarınız ve hangi basınçlı hava sisteminin en uygun olduğu konusunda o kadar iyi kararlar verebilirsiniz.

Scroll to Top