Güneş Enerjisi

Güneş Enerjisi

Güneş Enerjisi ile ilgili broşürümüze ulaşmak için tıklayınız.

 

Güneş enerjisi santralleri nasıl çalışır, şirketinize faydaları nelerdir, güneş enerjisi santral kurulumu nasıl işler?

 

Güneş Enerjisi Nedir?
Güneş enerjisi; Güneş’ten gelen ışınların, özel teknolojiler kullanılarak, elektrik enerjisine dönüştürülmesidir. Güneş enerjisi dünyadaki en bol ve temiz enerjidir. Çevreyi kirletmez, gürültüsüzdür. Yenilenebilir ve sürdürülebilir bir enerjidir.

Güneş enerjisi, bugün genel küresel enerji kullanımının yalnızca küçük bir miktarını oluştursa da güneş panelleri kurmanın maliyeti giderek düşmektedir. Bu sebeple güneş enerjisi gün geçtikçe daha fazla alanda, daha fazla şirket ve evde kullanılmaktadır. Peki bu sistemler nasıl çalışır?

 

Güneş Enerji Sistemleri Nasıl Çalışır?
Güneş, sadece gündüzleri ışık kaynağı olmaktan daha fazlasıdır. Dünya’ya ulaşan her Güneş ışığı parçacığı -fotonlar- gezegenimizi besleyen enerjiyi içerir. Güneş panelleri, güneş enerjisini fotovoltaik etki olarak adlandırılan bir işlemle kullanılabilir elektriğe dönüştürür. Üretilen elektrik ilişkili tüketim tesisinde tüketilir.

Teorik olarak dünyaya bir saatte çarpan güneş ışınları neredeyse bir yıl boyunca tüm dünyanın ihtiyaçlarını karşılamaya yeterlidir. Güneş enerjisinden yararlanmanın birçok yolu vardır.

 

Güneş Enerji Sistemleri ile Güneş Enerjisinden Nasıl Yararlanılır?
Bu enerjinin en yaygın kullanım aracı güneş panelleridir. Güneş enerji panelleri ile güneş enerji sistemleri kurulur. Güneş panelleri aracılığıyla güneş enerjisi elektriğe dönüşür. Güneş enerjisinin avantajları saymakla bitmez.

 

Güneş Enerjisi Neden Önemlidir?
Güneş panelleri kurmak hem fosil yakıtlara bağımlılığı azaltır hem de elektrik faturalarından tasarruf etmeyi sağlar. Şirketinizin üretim operasyonlarına enerji sağlayabilecek kadar çok adetli güneş panelleri kurulduğu takdirde enerji faturasından tasarruf edebilirsiniz. İş yerlerinde ve fabrikalarda güneş panelleri kullanmak bu anlamda birçok fayda sağlamaktadır.

 

Güneş Enerji Sistemleri Şirketinize Ne Fayda Sağlar?
Günümüzde kullandığımız elektrik kaynaklarının çoğu, karbondioksit kaynaklı olarak doğaya zararlı atık çıkaran fosil yakıtlardır. Oysa güneş enerjisi, kirliliğe yol açmayan en temiz enerji kaynağıdır ve doğaya zarar vermez. Enerjisa güneş enerjisi dönüşümünü hızlı, etkin ve kolay bir şekilde gerçekleştirir. Elektrik giderlerinde tasarruf sağlar. Tüm dönüşüm yatırımlarını bizzat Enerjisa sağlar. Güneş panellerinin bakım maliyetleri düşük olduğundan şirketiniz uzun yıllar tasarruf eder. O halde güneş enerji sistemlerinin şirketinize sağlayacağı faydaları yakından inceleyelim.

 

Güneş Enerjisi Sistemlerinin Şirketinize Sağlayacağı 6 Fayda
1. Yatırım Bedeli Ödemeden Güneş Enerjisi Dönüşümü Gerçekleştirin
Enerjisa, Güneş Enerjisi Santral kurulumları için gerekli yatırımın finansmanını üstlenir. Güneş enerjisi sistemi kurulumu öncesinde saha çalışmaları yapar, projeyi geliştirir, uygular ve sözleşme boyunca bakım ve onarım hizmeti sağlar. Enerjisa ESCO iş modeli adı altında geliştirilen işleyiş şöyledir; şirketiniz ile Enerjisa arasında uzun vadeli bir sözleşme yapılır. Ödemeler kurulan güneş enerji santralinin üretim performansına bağlıdır. Bu kontrat süresince güneş enerjisi dönüşümünüzün her aşamasında Enerjisa ücretsiz danışmanlık verir, size yol gösterir.

 

2. Güneş Enerjisi Dönüşümü ile Elektriğinizi Tükettiğiniz Yerde Üretin, Paranız Cebinizde Kalsın
Elektrik tüketiminizin tamamını Enerjisa’nın kurduğu Güneş Enerjisi Santrali ile gerçekleştirdiğinizde, kendi elektriğinizi üretmeye başlarsınız. Güneş enerji santrali sayesinde ne kadar çok enerji üretilirse, o kadar az elektrik satın alma ihtiyacı olur, böylece tasarruf sağlanır. Eğer güneş enerjisi santrali tüketim ihtiyacından daha fazla enerji üretiyorsa, bu enerji şebekeye geri satılabilir ve işletmeniz için bir gelir kaynağı olabilir. Dahası, çatınıza ya da arazinize kurulan güneş panelleri minimum yer kapladığından işinizin bulunduğu yeri ve binayı en etkin şekilde kullanmaya başlarsınız.

 

3. Elektrik Fiyatının En Pahalı Olduğu Saatlerde Güneş Enerjisi ile Tasarruf Edin
Enerji talebinin yüksek olduğu saatlerde güneş enerjisi maksimum üretim kapasitesine ulaşır. Böylece, güneş enerjisi kullanarak elektrik fiyatının en pahalı olduğu saatlerde kendi elektriğinizi üretir ve enerji giderlerinizi azaltır, tasarruf sağlarsınız.

 

4. Güneş Enerjisi Sistemleri ile Doğayı Koruyun
Güneş enerjisi, diğer enerji kaynaklarına kıyasla doğaya olumsuz etkisi bulunmayan bir doğal enerji kaynağıdır. Sera gazı üretmez ve su kaynaklarını kirletmez. Örneğin bir nükleer santral elektrik üretmek için güneş enerjisi santralinden yirmi kat daha fazla suya ihtiyaç duyar. Güneş enerjisi üretimi ise buna ihtiyaç duymaz, herhangi bir gürültü yaratmaz ve kentsel alanlarda çevreye rahatsızlık vermez.

 

5. Düşük Bakım Maliyetleri ile Uzun Yıllar Boyunca Tasarruf Edin
Güneş enerjisi sistemlerinin bakım maliyeti düşüktür. Güneş panellerinin ömrü uzundur ve 25 yıla varan ürün ve performans garantileri vardır. Paneller yılda sadece birkaç kez temizleme ile verimliliklerini korur. Bunun yanında güneş panellerinde hareketli parça olmadığı için aşınma ve yıpranma söz konusu değildir. Bu nedenle düşük bakım maliyetleri ile uzun yıllar tasarruf edersiniz. Son olarak, Enerjisa kontrat süresince servis ve bakım hizmeti verir ve ekstra bir masraf yapmanıza gerek kalmaz.

 

6. Tükenmez Enerji Kaynağına Yatırım Yapın
Güneş panelleri, Türkiye’nin pek çok bölgesinde kullanılabilir ve güneş enerjisi her gün mevcuttur. Diğer enerji kaynaklarının aksine, güneş enerjisini tüketmek mümkün değildir. Tükenmez ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olan güneş enerjisine yatırım yaparak sürdürülebilir bir dünyaya katkıda bulunursunuz.

Peki güneş enerji santralleri nasıl kurulur?

 

Güneş Enerji Sistemleri Kurulumu
Enerjisa Güneş Enerji Sistemi projelerinizi üç aşamada gerçekleştirir. Bu aşamalar keşifteklif ve kurulum aşamalarıdır. Enerjisa ekipleri öncelikle saha ziyareti ve ön analiz yapar. Sonrasında size özel çözümler sunar, projelendirir, performansı referans alan iş modelleri ile teklif sunar ve tasarlanan projeyi uygular. Üstelik sözleşme boyunca santralin bakımını ekstra bir maliyet talep etmeden üstlenir. Kurulum üç aşamada gerçekleşir.

 

1. Keşif
Keşif aşamasında işletmenizin bulunduğu bölgenin ne kadar güneş ışığı aldığı, işletmenizin enerji tüketim miktarı ve çatı veya arazinizin güneş panelleri kurulumuna elverişli olup olmadığı incelenmelidir. Bunun için Enerjisa uzman ekipleri işletmenizi ziyaret ederek saha çalışması ve keşif yapar. Gerekli tüm veriler (fotoğraf, kayıt, belge ve inşaat planları) temin edildiği takdirde saha çalışması yapmadan da teklif aşamasına geçilebilir. Enerjisa’nın uzman ekipleri saha çalışması aşamasında kurulum yapılacak bölgeye, santral tasarımına ve diğer faktörlere bağlı olarak üretim kapasitesini belirler. Tüm dünyada kabul gören simülasyon programları ile santralin potansiyel üretim kapasitesini hesaplar.

 

2. Teklif
Keşif aşamasında gerekli olan belgeler paylaşılmışsa ve ön koşullar güneş enerjisi santral kurulumuna elverişli ise; Enerjisa size özel çözümler üretir, projelendirir ve projeye özel olarak performansını referans alan bir sözleşme hazırlar. ESCO modeli, güneş enerji santralinizin performansını garanti eder. Gelecekteki iş genişletme projeksiyonlarınıza göre, güneş enerji santrali kurulumunun işletmeniz için elde edeceği finansal avantajları öngörü hazırlayarak paylaşır. Enerji dönüşümü için gerekli olan yatırımı Enerjisa karşılar ya da isteğe ve şartlara bağlı olarak Enerjisa yatırımınızın finansmanına ortak olur. Enerjisa ESCO modeli kapsamında imzalanan Enerji Performansı Sözleşmesi (EPS)* ile belirlenen bedel üzerinden, sözleşme boyunca aylık ödemeler alır.

* Enerjisa, Enerji Performansı Sözleşme Modeli (EPS) dahilinde öngörülen tasarruf üzerinden bir geri ödeme modeli oluşturur, yenilenen veya iyileştirilen ekipmanın performansını garanti eder.

 

3. Kurulum
Teklif, sözleşme, yasal izin süreçleri ve kurulum dahil olmak santraller 6-8 ay sürede işletime hazır hale gelir. Enerjisa, projelendirme ve teknik danışmanlığı ek bir ücret talep etmeden üstlenir. Enerjisa, Enerji Performansı Sözleşmesi (EPS) süresince Güneş Enerjisi Sistemlerinin (GES) tüm bakımlarını üstlenir ve size herhangi ek bir maliyet yansıtmaz.

 

Peki her işletme güneş enerjisi kullanabilir mi?

 

Şirketiniz Güneş Enerjisi Kullanmaya Uygun mu?
İşletmenize güneş paneli kurmanın verimli olup olmayacağını çeşitli faktörler belirler. Bunlardan en önemlisi iş yerinizin bulunduğu bölgenin ne kadar güneş ışığı aldığıdır. İşletmenizin mevcut elektrik tüketimi, çatı ve arazinizin güneş panelleri kurmaya elverişli olup olmaması da önemlidir. Örneğin bazı tesislerin çatı ve arazilerinde kurulum kolay olabiliyorken, dik eğimli çatı ve arazilerde güneş panellerinin kurulumu zorlaşabilir.

 

Kısaca güneş enerjisi dönüşümünde belirleyici olan faktörler aşağıdaki gibidir:

 

  • İşletmenin bulunduğu bölgenin ne kadar güneş ışığı aldığı,
  • İşletmenizin enerji tüketim miktarı, elektrik abonelik sözleşme gücü
  • Çatı ve arazi tipi büyüklüğünün güneş panelleri kurulumuna elverişli olup olmaması.
Scroll to Top