GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ (GES) KURULUMU ;

Fotovoltaik sistemlerde güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretmek için güneş panelinin dışında birçok cihazın birlikte kullanılmasını gerektirir. Uygulamaya bağlı olarak, invertör, aküler, akü şarj denetim aygıtları, scada enerji takip sistemleri, kablolar, bağlatı mekanızmaları ve çeşitli elektronik destek devreleri ile birlikte kullanılarak bir fotovoltaik güneş enerjisi sistemini oluşturur.

Bu sistemler bir birleri ile senkronize ve haberleşerek çalışmaktadırlar. Bu işte tecrübe, liyakat ve sürdürülebilir olarak çalıştırabilecek deneyim yapısı çok önemlidir.

25 yıl PV çalışma garantisi verilen bir GES sitemi için EPC kurulumunu yapacak şirketin; bakım, yedek parça ve servis hizmetini sürdürülebilir şartta verebilecek yapıda olmalıdır.

Türkiye’de mevzuatlara ve yasayla belirlenmiş olan şekli ile Çatı üstü Güneş Enerji Sistemleri (Çatı-GES) kurulumuna ve Sanayi arsalarının üzerine GES kurulumuna gerekli kolaylıklar sağlanarak izin verilmektedir.

Fabrikanızın Çatısına ve/veya Fabrika arazinizin içerisine kurdurmayı istediğiniz Güneş Enerji Sistemi (GES) için seçeceğiniz EPC şirketinin, tüm çalışanlarının, yanıcı, parlayıcı ve patlayıcı malzemeler üzerine ehliyetli, çalışanlarının yüksekte çalışma belgesi, SEÇG-K belgesi, İSG belgesi ve enerji konusunda geçmişi olan çalışanlarının olup olmadıklarına bakılmasının şart olduğunu bildirmek istiyoruz.

En Önemli konular ise Çatı-GES yatırımı yaptırmadan önce Çatınızın statik hesabı kontrol ettirilmeli, rüzgar yükü, kar yükü ve emniyet mesafesi, acil durumlarda müdahale ve hizmet için müsait alan bırakılması uygunluğu kontrol edilmeli ve istenmelidir.

Ürünlerin doğru kalitede olup olmadıkları kontrol edilmeli.

Scroll to Top